Co to jest Webinar?

0 Comments

Firmy chwytają się różnych sposobów na to, by zaistnieć w Internecie i zdobyć zainteresowanie. Technik reklamowania się w Internecie jest bardzo dużo, ale nie każdy pasuje do danego profilu firmy. Jeśli firma jest już jakiś czas na rynku ale nie wyrobiła sobie jak dotąd marki i pozycji, powinna poszukać nowych sposobów zareklamowania się. Jednym z nich może być na przykład Webinar. To jedna z propozycji dla firm, z której warto skorzystać, jeśli chce się zdobyć szybki rozgłos w Internecie i zainteresować swoją ofertą potencjalnych klientów. Webinar jest prostym narzędziem promocji, nie jest trudny do ogarnięcia, poradzi sobie z nim każdy laik w kwestiach technicznych związanych z reklamą.

Na czym polega Webinar?

Webinar to nic innego jak internetowe szkolenie, o bardzo nowoczesnym wydźwięku. Jest to rodzaj e-learningu, który jest bardzo popularny w dzisiejszych czasach. Webinar wykorzystuje transmisje audio – video, dzięki temu użytkownik nie tylko dobrze słyszy wszystko to co ma do powiedzenia lektor, ale także może go sobie obejrzeć na żywo, w czasie prowadzenia transmisji. Celem Webinaru jest prowadzenie szkolenia na żywo przez Internet, w czasie rzeczywistym, co do sekundy. Jest to doskonała okazja do przeprowadzenia szkolenia zdalnie, idealne rozwiązanie dla osób, które chcą rozreklamować swoją działalność na bardzo dużym terenie, nie ograniczając się tylko do odbiorców lokalnych. Webinar jest też znany pod innymi nazwami, często jest nazywany konferencją internetową, transmisją online, seminarium internetowym, webcastem, szkoleniem online czy nawet zwykłym spotkaniem online. W prezentacji online, może się pojawić nie tylko sam rozmówca, który to szkolenie prowadzi ale także jego asystenci czy znajomi. Wszystko zależy od charakteru webinaru i jego przeznaczenia. Webinar to nie tylko sama wypowiedź lektora, to także różne prezentacje i wykresy, które pojawiają się na komputerach wszystkich odbiorców. Przez to też, webinar może być bardzo ciekawy i interesujący, bo w żaden sposób nie jest monotonny.

Jak wygląda klasyczny webinar?

Bardzo łatwo można rozpoznać trwający w sieci Webinar. Jednak najczęściej jest on wyświetlany tylko określonej grupie odbiorców. Mogą to być pracownicy firmy, współpracownicy, klienci a także potencjalni pracownicy czy klienci. Klasyczny webinar to transmisja w czasie rzeczywistym, jest to więc tak zwany przekaz na żywo. Osoba prowadząca – lektor, zapoznaje swoich odbiorców z nowymi informacjami na dany temat. Może to dotyczyć nowego produktu w ofercie sklepu internetowego, nowej usługi firmy, zysków i strat poniesionych w firmie w określonym czasie, zyski z reklamy internetowej itp. Tak na prawdę tematem webinaru może być dosłownie wszystko, bardzo często jednak tyczy się takie szkolenie nowego produktu wprowadzanego do oferty. Z webinaru można się więc o nim dowiedzieć wszystkiego co istotne, zapoznać się z jego szatą graficzną, pojemnością, wagą, kolorem i oczywiście przeznaczeniem. Z webinaru uzyska się także informacje na temat proponowanej ceny a także sposobów na jego promocję w sieci. Każdy webinar trwa określony czas. Może to być kwestia 5 minut a nawet 60 min, wszystko zależy od tego, co ma się do przekazania i jak dużo na to potrzeba czasu. Lektor może angażować odbiorców do udzielania się w webinarze, zadając pytania na które będzie oczekiwał odpowiedzi. Odbiorcy mogą udzielać odpowiedzi poprzez chat dostępny na stronie webinaru albo poprzez ankietę online, które wyniki od razu pojawią się na stronie. Po zakończeniu webinaru każdy może zadać pytanie, jeśli ma jakieś wątpliwości, zwykle jest na to określony czas po zakończeniu sesji online.

Zasady rządzące się webinarem

Klasyczne szkolenie internetowe, ma na celu przekazanie informacji na określony temat określonej grupie docelowej. Grupa ta musi być najpierw określona w sposób dokładny i rzetelny, grupa ta może zostać wyłoniona w oparciu o różne analizy internetowe. Aby webinar mógł dojść do skutku, potrzebny jest lektor, który poprowadzi całe szkolenie. Powinna to być osoba reprezentatywna, schludna, o miłej aparycji, która dodatkowo będzie miała nieskazitelną dykcję i będzie się wysławiać zgodnie z zasadami języka polskiego. Mogło by się to wydawać mało istotną kwestią, ale podstawą w takim webinarze jest przekaz informacji. Jeśli mowa lektora będzie mało zrozumiała i niejasna, wtedy odbiorcy się zniechęcą i zrezygnują z oglądania transmisji online a to wpłynie niekorzystnie na renomę reklamującej się w ten sposób firmy. Dużą uwagę przywiązuje się również do wyglądu lektora, powinien on być odpowiednio ubrany, musi mieć schludną fryzurę i dyskretny makijaż, jeśli lektorem jest kobieta. Lektor musi mieć też naturalne podejście do odbiorcy, nie może mieć problemów z wysławianiem się, nie może się jąkać, zacinać, chrząkać czy kaszleć. Choroba dyskwalifikuje każdego do prowadzenia webinaru. Najlepiej radzą sobie z prowadzaniem szkoleń online, osoby charyzmatyczne, pewne siebie, dominujące, które wiedzą jak przekazać informacje odbiorcom w sposób ciekawy i intrygujący.

Aby nagrać taki webinar wystarczy mieć komputer z dostępem do Internetu, a także kamerkę internetową odpowiednio skonfigurowaną. To podstawa, bez której nie da się prowadzić szkolenia online. W dzisiejszych czasach jednak każdy taki nowoczesny sprzęt posiada, co więcej w webinarze mogą brać udział osoby, które będą transmisje online oglądać także na urządzeniach mobilnych, na przykład na telefonie komórkowym albo na tablecie. W ten sposób mogą oni brać udział w szkoleniu internetowym w każdym czasie i w każdym miejscu, w jakim się znajdują. Webinar jest doskonałym narzędziem promocyjnym i informacyjnym, każda firma od czasu do czasu powinna taki webinar prowadzić, by pracownicy i klienci byli dobrze o wszystkim poinformowani.