Influencer marketing – blogerzy i vlogerzy

Moda odnosi się do wielu dziedzin życia. Każdy chce być modny, dlatego obowiązuje się do aktualnych trendów. Tyczy się to nie tylko tego w co się ubieramy, jakim autem jeździmy, jaki wystrój wnętrz wprowadzamy do swoich domów. Tyczy się to także tego w jaki sposób żyjemy i czym lub kim się inspirujemy na co dzień. Nic więc dziwnego, że obecnie tak modny stał się Influencer marketing, czyli marketing oparty o prowadzenie blogów i vlogów.

Istota Influencer Marketing

Bardzo łatwo można wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega Influencer Marketing. Jest to marketing, oparty o pracę influencerów. Influencerzy to blogerzy i vlogerzy, a więc osoby, które prowadzą własne blogi i wideo relacje na You Tubie. W dzisiejszych czasach firmy mają ciężki dostęp do klienta bezpośredniego, szczególnie te duże marki. Ludzie ostrożnie podchodzą do ogólnych reklam skierowanych do dużych grup społecznych, nie zawsze im dowierzają, bo nie znają nikogo, kto by dane produkty przetestował i mógł o nich powiedzieć coś miłego. Stąd pomysł na skorzystanie z usług influencerów, którzy są zwykłymi ludźmi i przez to też mają lepszy dostęp do odbiorców internetowych. Strony influencerów, śledzą tysiące odbiorców, czym blog czy vlog jest ciekawszy, tym większe zainteresowanie wzbudza. Dlatego firmy właśnie korzystają z ich usług i to właśnie za ich pośrednictwem przedstawiają swoje oferty usług czy towarów. Można więc stwierdzić, że influencer jest pośrednikiem pomiędzy firmą promującą daną markę a konsumentem. Użytkownicy Internetu chętnie słuchają blogerów i vlogerów i stosują się do ich porad. Jeśli więc influencer poleca czyjeś produkty, to bardzo duża jest szansa na to, że znajdzie się wielu chętnych na zakup tych właśnie produktów. Influencer Marketing jest bardzo subtelną reklamą, skierowaną do pojedynczego odbiorcy a nie do dużej grupy odbiorców, jak to jest w przypadku reklamy Google AdWords albo reklamy w social mediach. Dlatego też reklama ta przynosi takie zyski, bo klient się czuje wyróżniony, że ktoś zwraca się do niego w sposób bezpośredni.

Zasady bycia influencerem

Żeby zostać influencerem, trzeba się trochę napracować. Przede wszystkim trzeba założyć bloga albo vloga czyli kanał na You Tubie, jak kto woli i dobrze przemyśleć jego motyw przewodni. Raz po to, by stronę tę można było łatwo namierzyć w sieci, a zwłaszcza w wyszukiwarce internetowej, dwa właśnie po to, by przyciągnąć uwagę firm działających w danej branży. Jeśli więc podejmie się decyzję o stworzeniu bloga na temat mody, to wtedy z pewnością zgłoszą się firmy odzieżowe, które będą chciały za pomocą takiego bloga czy vloga wypromować swoją markę. Influencer musi być ekspertem w danej dziedzinie, na której temat się wypowiada. To podstawa do tego, by był on osobą wiarygodną, rzetelną i szczerą. Influencerzy często są nazywani Liderami Opinii, bo to oni decydują czy coś jest dobrej jakości, czy jest ładne i praktyczne. Odbiorcy dużo chętniej słuchają rad właśnie takich zwykłych osób, niż znanych celebrytów i światowych gwiazd. Dlatego influencerom jest tak łatwo trafić do odbiorców i przekonać ich do swoich racji. Osoba w postaci influencera, nie dąży za wszelką cenę do sprzedaży danych produktów, jak jest to w przypadku zwykłej reklamy internetowej promującej daną firmę. Ta osoba, ma jedynie zachęcić do zapoznania się z ofertą danej firmy, wskazać obiektywną opinię na ten temat. Zadaniem influencera jest też systematyczne dodawanie postów czy filmików, by utrzymać zainteresowanie odbiorców. Jeśli posty będą dodawane rzadko i będą mało ciekawe, wtedy strona straci swoją oglądalność i trudno będzie ją namierzyć w sieci. Blog czy vlog powinien być także pozycjonowany w wyszukiwarce Google lub w innej. Bardzo ważna jest jego odpowiednia wcześniejsza optymalizacja, tak by strona działała prawidłowo, nie zawieszała się i nie miała żadnych błędów. Ważna jest również wizualna odsłona strony, teksty powinny być posegregowane ze względu na tematy, na stronie muszą się znaleźć kategorie i podkategorie, a tekst musi być interesujący.

Korzyści z współpracy z Influencerem

Z współpracy z influencerem, płyną liczne korzyści dla każdego przedsiębiorcy. Przede wszystkim reklamowanie produktu, zostawia on w rękach rzetelnej osoby, która zareklamuje produkt najlepiej jak potrafi. W ten sposób przedsiębiorca oszczędza wiele czasu i pieniędzy, bo taka współpraca dużo nie kosztuje. Poza tym influencer reklamuje produkt w bardzo ciekawy sposób. Nie podaje suchych faktów ani statystyk, wręcz przeciwnie, tworzy całe historie związane danym produktem. Opowiada na przykład o tym, gdzie po raz pierwszy usłyszał o tym produkcie, co go w nim zachwyciło, jakie miejsce przy okazji odwiedził albo kogo spotkał. Dzięki temu wzbudza zainteresowanie osób, które czytają czy oglądają ten wpis/ reportaż, poza tym buduje długotrwałą relację z odbiorcą. Taką relację trzeba budować i trzeba na to poświęcić dużo czasu, aby tą relację zachować jak najdłużej. Influencerzy traktują swoich odbiorców jak przyjaciół i tak też się do nich odnoszą. Dlatego też zleceniodawcy czerpią takie zyski z tej współpracy, bo influencerzy mają ogromny wpływ na zachowanie i wybory odbiorców, więc jeśli coś polecają, to uważają oni, że z pewnością warto z takiej propozycji skorzystać. Największą więc korzyścią z współpracy z influencerem, jest łatwość budowania relacji z potencjalnym klientem, przy okazji nie trudząc się zbytnio. Dzięki influencerom firmy zdobywają swoją renomę, pracują nad swoją marką, zdobywają zaufanie i lojalność klientów. a to jest dla nich najkorzystniejsze.

Influencer Marketing jest coraz popularniejszą formą marketingową, tym bardziej, że z dnia na dzień przybywa więcej blogerów i vlogerów. Mają oni odbiorców w różnym wieku, w zależności od tego jaką tematykę przewodnią sobie obrali.