Jak działają na nas reklamy?

0 Comments

Świadome zakupy?

Każdy z nas spędza wiele czasu przed komputerem, bardzo często jest to nasz sposób na spędzanie wolnego czasu. Siedząc godzinami przed monitorem lub na telefonie szukamy inspiracji, oglądamy ubrania lub meble do domu i rozwijamy naszą wiedzę na interesujące nas tematy. Wielu z nas na pewno zauważyło już, że internet dziwnym trafem śledzi nasze poczynania. Korzystając z portali społecznościowych widzimy reklamy ubrań, które oglądaliśmy parę dni wcześniej. Na każdym korku wracają do nas sklepy internetowe oraz produkty, nad którymi zastanawialiśmy się przed godziną. Jest to właśnie sposób na wzbudzenie naszego zainteresowania oraz zachęcenie nas do zakupienia wcześniej oglądanego towaru. Nasza wymarzona sukienka będzie tak długo wracała do nas, aż w końcu ją kupimy. Firmy właśnie w ten sposób działają na naszą podświadomość, ponieważ wyłączając komputer dalej myślimy o danej rzeczy i każdego dnia wracamy do niej dzięki pojawiającym się niespodziewanie reklamom.

Pierwsze hasło w wyszukiwarce

Ciągle powracające reklamy to nie jedyny sposób w jaki manipulują nami właściciele sklepów internetowych oraz innych stron. Pozycjonowanie to coraz częstszy zabieg, o którym szarzy ludzie nie mają pojęcia. To właśnie dzięki temu określona strona pojawia się jako pierwsza w wyszukiwarce mimo, że nie jest ona najbardziej trafna do naszego wyszukiwania. Jest to działanie ze strony internautów, którzy wpływają na pozycję witryn, a co za tym idzie na nasz wybór, ponieważ większość z nas podświadomie bierze pierwszą pozycję jako tą najbardziej pasującą do wyszukiwanej przez nas frazy.

Czy możemy się przed tym uchronić?

Wiedząc już o tym co tak naprawdę dzieje się w internecie wiele osób zastanawia się nad tym czy mamy możliwość uciec przed tego rodzaju manipulacjami. Jeśli chodzi o pojawiające się reklamy rozwiązaniem może okazać się przeglądanie stron w trybie incognito, gdzie nikt nie może zaobserwować naszych poczynań. Dzięki temu sklepy internetowe nie będą miały szansy osaczać nas reklamami, ponieważ nikt nie będzie wiedział, że oglądaliśmy własnie dany produkt. Jeśli chodzi o pozycjonowanie to jedynym sposobem jest poświęcenie większej ilości czasu na wyszukiwanie i sprawdzanie również niżej położonych pozycji. Dzięki temu będziemy mogli zarówno porównać wiedzę zamieszczoną na poszczególnych stronach, ale również zapoznać się z większą ilością danych, które być może okażą się przydatne w naszym życiu. Ostatnim działaniem jakie warto podjąć jest zmniejszenie ilości czasu spędzanego przed komputerem, ponieważ staje się on naszym drugim światem. Coraz więcej czasu poświęcamy życiu online, a niestety nie do końca jesteśmy jeszcze świadomi tego w jaki sposób jest ono prowadzone. Warto zatem więcej czasu poświęcić na spotkania z przyjaciółmi, czytanie ciekawych książek lub po prostu rozwijanie swojej własnej wiedzy.
W rzeczywistym świecie nie jesteśmy, aż tak obserwowani i mamy więcej wolności. Tu spotykamy się z mniejszą ilością bodźców działających na naszą podświadomość, które mają nakłonić nas do wejścia na daną stronę lub dokonanie zakupów.