Jak zachęcić użytkownika do zakupów?

0 Comments

Jedną z największych przyjemności, związanych z dostępem do Internetu, jest możliwość robienia w nim zakupów. Już nie trzeba wychodzić z domu, by kupić potrzebne rzeczy, wystarczy usiąść sobie wygodnie przed ekranem komputera, albo wziąć do ręki tablet i już można zacząć przeglądać ofertę sklepów internetowych. A tych jest naprawdę mnóstwo w Internecie, oferują one odzież, obuwie, kosmetyki, dodatki, meble, sprzęt Agd i Rtf, książki, płyty, akcesoria sportowe, elementy wyposażenia wnętrz, dodatki wykończeniowe a nawet jedzenie. Można śmiało stwierdzić, że w Internecie można kupić dosłownie wszystko i to bez żadnego wysiłku. Można sobie podarować długie stanie w kolejkach do kasy, użeranie się z tłumami w sklepach zwłaszcza w czasie wyprzedaży, z trudnym dojazdem przy niesprzyjającej aurze. W takim wypadku można robić zakupy także w sytuacji gdy jest się chorym, niepełnosprawnym, ma się małe dzieci itp. Jako, że sklepów internetowych jest całe mnóstwo, trzeba zrobić ciekawą kampanię reklamową, jeśli chce się wybić na tle konkurencji. Bardzo ważne jest też zastosowanie się do kilku porad, które tyczą się zachęcania potencjalnych klientów do skorzystania z usług naszego sklepu internetowego.

Dobra reklama strony sklepu

Aby znaleźć odbiorców na swoje produkty w sklepie internetowym, trzeba najpierw określić grupę docelową. Jeśli sprzedaje się ubrania i akcesoria dla dzieci, to grupą docelową będą rodzice, głównie matki. Jeśli sprzedaje się kosmetyki dla nastolatków, grupą docelową będą nastolatkowie, jeśli zaś sprzedaje się akcesoria motoryzacyjne, grupą docelową będą mężczyźni w różnym wieku. Określenie grupy docelowej, ma ogromne znaczenie dla powodzenia misji reklamowej. Złe określenie grupy docelowej, może spowodować spore straty, bo pieniądze, które poszły na reklamę, przepadną i nie będzie z takiej reklamy żadnych korzyści. Kiedy już znajdzie się grupę docelową, należy się zastanowić nad najlepszą opcją reklamy strony internetowej sklepu. Propozycji w tym kontekście jest bardzo dużo, najpopularniejsze to pozycjonowanie strony www, banery reklamowe, reklama na social mediach, reklama na blogach i vlogach, wpisy na forach reklamowych. Każdy może sobie wybrać sposób reklamowania, który jest dla niego najwygodniejszy i najłatwiej do niego dostępny. Niektórymi formami reklamy, zajmują się tylko specjalistyczne firmy, innymi zaś można się zająć w pojedynkę.

Atrakcyjna strona sklepu

Drugą zasadą tyczącą się przyciągnięcia uwagi klientów, jest uatrakcyjnienie strony internetowej sklepu. Potrzebna tu będzie porządna optymalizacja strony www. Strona musi działać bez zarzutu, a optymalizacja pozwoli określić wszystkie nieprawidłowości i problemy związane z działaniem strony. Poza tym dzięki optymalizacji, można sprawdzić, czy słowa kluczowe do strony są prawidłowe, czy spełniają swoje zadanie. W razie problemów ze złym doborem słów kluczowych, można je zmienić na bardziej dopasowane. Bardzo ważne jest też to, by strona sklepu internetowego, mogła być oglądana na innych urządzeniach, na przykład na tablecie albo na telefonie. Coraz więcej osób robi zakupy internetowe, właśnie za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu, bo te urządzenia mają zawsze pod ręką. Strona sklepu musi więc być dobrze zoptymalizowana pod tym kątem, a dokładnie zoptymalizowany musi być kod HTML strony, tak by dopasowywała się ona sama do rozdzielczości ekranu konkretnego urządzenia. Ponadto strona sklepu musi mieć porządny interfejs i menu, powinna być podzielona na kategorie i podkategorie z konkretnymi odnośnikami do podstron. To ułatwi użytkownikowi poruszanie się po stronie. Każdy wpis na stronie, powinien być rzetelny, wiarygodny i prawdziwy, ma dostarczać tylko aktualnych informacji na temat produktów dostępnych w ofercie. Na stronie nie może też zabraknąć informacji na temat dostawy produktów, sposobów płatności za dostawę i za towar, rozmiarów, wagi no i oczywiście aktualnych i rzeczywistych zdjęć produktów dostępnych na stronie.

Reklama na stronie

Ważną kwestią związaną z promocją sklepu internetowego, jest także organizowanie różnych promocji i konkursów na stronie sklepu. Użytkownicy odwiedzający dany sklep od razu zwrócą uwagę na przecenione produkty, w bardzo atrakcyjnej cenie. Dlatego co jakiś czas warto robić wyprzedaż produktów na stronie, organizować ciekawe zniżki przy zakupie większej ilości towaru, oferować darmową dostawę przy zakupach na określoną kwotę. To wszystko z pewnością wpłynie na zainteresowanie tą ofertą klientów na stronie sklepu. Ponadto warto też co jakiś czas zrobić jakiś konkurs. Może on się tyczyć na przykład najdroższych albo największych pod względem sztuk zakupów na stronie w ciągu dnia, albo przesłania na stronę sklepu zdjęć z zakupionymi wcześniej rzeczami ze sklepu. Bardzo pomocne w tym miejsce mogą być media społecznościowe. Na portalu społecznościowym bardzo łatwo organizuje się różne konkursy z nagrodami, a klienci mogą zadawać pytania, na które dostaną szybką odpowiedź. Jeśli więc ma się sklep internetowy, to warto też założyć mu profil na stronie Facebooku czy na Instagramie, czy na innym portalu społecznościowym, bo w ten sposób można za darmo zareklamować swój sklep, wyrobić sobie markę i zdobyć jeszcze większy rozgłos.

Można na wiele sposobów zachęcić użytkownika do robienia zakupów na stronie sklepu internetowego. Wystarczy trochę chęci i znajomości tematu. Reklama jest tu podstawą, ale musi to być dobrze dopasowana reklama do odbiorców. Wygląd strony sklepu także odgrywa tu bardzo dużą rolę, dlatego i na tą kwestię trzeba poświęcić dużo czasu, zwłaszcza poprzez odpowiednią optymalizację. Sklepy internetowe są tak liczne, że trzeba się trochę napracować, by wyrobić sobie markę i renomę i zdobyć popularność w Internecie. Zyski z tego mogą być bardzo duże.