Pozycjonowanie lokalne – jakich klientów ma przyciągnąć?

Każdy reklamodawca internetowy, musi przede wszystkim określić, do jakiej grupy społecznej ma trafić jego reklama. Tak samo ważne jest określenie grupy lokalnej. Zdarza się, że reklamodawca nie ma w tym kontekście żadnych oczekiwań, ale to błąd, określenie grupy docelowej, w oparciu o dane demograficzne ma ogromnie duży wpływ na skuteczność kampanii reklamowej. Niezwykle ważne jest jest zatem pozycjonowanie pod względem lokalnym strony www i kampanii reklamowej. Jest kilka zasad tym się rządzących, do których każdy powinien się zastosować, jeśli chce mieć dobrze prosperującą stronę internetową w sieci.

Mapy Google – co mają do pozycjonowania lokalnego?

Każda szanująca się firma, musi posiadać wpis w mapach Google. W dzisiejszych czasach jest to podstawą budowania wiarygodności firmy i zdobywania renomy. Posiadając stronę internetową, konieczne jest stworzenie dla niej wizytówki kontaktowej właśnie w mapach Google. Z map Google korzysta dziennie setki tysięcy użytkowników Internetu, którzy szukają informacji kontaktowych na temat poszczególnych firm. Każdy kto taką wizytówkę w Google sobie wyrobi, będzie czerpał z tego ruchu liczne korzyści w przyszłości. Wizytówka ta musi być jak najlepiej zoptymalizowana, powinna zawierać wszystkie istotne dane kontaktowe firmy, z jej nazwą, dokładnym adresem, numerem kontaktowym i godzinami otwarcia stacjonarnego biura. Do wizytówki w Google Maps, można dodać także zdjęcia, są one bardzo mile widziane przez odbiorców. Zdjęcia mogą prezentować czołowe produkty firmy, budynek firmowy, właścicieli firmy czy jego pracowników. Każdy odbiorca zwraca uwagę na zdjęcia, od razu przykuwają jego wzrok. Wizytówka powinna być zwięzła i czytelna, Google udostępnia szablony dla wizytówek lokalnych, dzięki nim o wiele łatwiej i szybciej można taką wizytówką stworzyć. Celem zaprojektowania wizytówki w mapach Google, jest dotarcie do klienta, który chce się z firmą skontaktować osobiście. Dzięki wizytówce może on zadzwonić, zapytać o dojazd, sprawdzić lokalizację danego obiektu a także dowiedzieć się w jakich godzinach firma jest czynna. Wizytówka internetowa jest podstawą internetowego marketingu.

Optymalizacja strony internetowej firmy

Drugim najważniejszym krokiem, zaraz po stworzeniu wizytówki firmowej w mapach Google, jest zoptymalizowanie strony internetowej formy pod kątem informacji na temat firmy. Na stronie musi się pojawić formularz kontaktowy, za pomocą którego będzie można się zapytać o produkty czy usługi i uzyskać szybką odpowiedź na wszystkie nurtujące potencjalnego klienta pytania. Poza tym na stronie musi się także znaleźć sekcja ‚ O nas’ albo ‚O firmie’. W tym miejscu należy uiścić wszystkie istotne dla odbiorcy informacje o firmie, takie które znajdą się także w wizytówce zamieszczonej w mapach Google. Czyli muszą to być informacje o nazwie firmy, adresie jej siedziby głównej i adresie filii, jeśli takowe istnieją, o numerach kontaktowych do firmy, o faxie, a także o godzinach otwarcia. Warto też w takim miejscu dodać mapkę, która będzie prezentować wizualnie lokalizację siedziby firmy. To znacznie ułatwi potencjalnym klientom znalezienie danego obiektu. Ale optymalizacja lokalna, nie tyczy się tylko i wyłącznie suchych faktów tyczących się danych firmy. Odnosi się ona także do przygotowania treści na stronie, które będą miały duży wydźwięk lokalny. Oznacza to, że będą one skierowane do ludzi pracujących i żyjących w danym miejscu, poszukujących określonych usług czy towarów. Przykładem mogą tu być na przykład wpisy na temat odzieży roboczej dla górników, opisy te znajdą się na stronie firmy, która ma swoją siedzibę na Śląsku. Wiadomo, że firma ta nie znajdzie klientów na Pomorzu, gdzie nie ma żadnych kopalni ani górników.

Optymalizacja strony internetowej, ma na celu skuteczniejsze pozycjonowanie strony w wyszukiwarce internetowej. Nad stroną trzeba cały czas pracować, by osiągać jak najlepsze wyniki. Koniecznie trzeba nieustannie aktualizować i rozbudowywać treść na stronie, by nie znudzić odbiorców, trzeba też dostosowywać ją do stale zmieniających się algorytmów i aktualizacji Google. Trzeba też wziąć pod uwagę wszystkie zapytania przesłane na stronę, od lokalnych odbiorców i uwzględnić je przy tworzeniu kampanii reklamowej. Trzeba też aktualizować wizytówkę w mapach Google, by zawsze zawierała ona aktualne dane o firmie.

Opinie mają dużą moc

W procesie optymalizacji strony internetowej firmy, należy również wziąć pod uwagę opinie klientów firmy. Opinie te są wystawiane w różnych miejscach, zarówno w Mapach Google, jak i na stronie internetowej firmy, a także na różnych forach dyskusyjnych i w social mediach. Opinie na temat danej firmy, mają ogromną moc. To w ich oparciu rodzą się uczucia odbiorców względem danej oferty reklamowej. Pozytywne opinie przykują uwagę potencjalnych odbiorców, zaś negatywne opinie zasieją wątpliwości i mogą mocno zaszkodzić każdej firmie. Dlatego każda firma powinna nieustająco śledzić opinie na swój temat pojawiające się w Internecie i wysnuwać z nich wnioski. Oczywiście firma zawsze może się skontaktować z użytkownikiem, który wystawił negatywną opinię na jej stronie internetowej i dowiedzieć się przyczyn wydania takiej opinii. Może też spróbować wpłynąć na tą osobę delikatną perswazją, by ten zmienił rodzaj wystawionej opinii. Takie opinie są bardzo wiarygodne, wystawiają je tylko osoby, które wcześniej skorzystały z oferty firmy i mają coś na ten temat do powiedzenia. Dobrym ruchem jest zachęcenie klientów do wystawiania pozytywnych opinii, do dodawania ‚gwiazdek’. Można wskazać mu unikalny link do wystawienia opinii na przykład w Google Maps albo w innym miejscu. Można też zauważyć, że dużą moc mają opinie wystawione na portalach społecznościowych, bo korzystają z nich setki tysięcy użytkowników.