Reklama natywna – współczesna odmiana reklamy banerowej

0 Comments

W dzisiejszych czasach ludzie szukają nowoczesnych rozwiązań, w każdej sferze życia. Tyczy się to także prowadzenia własnego biznesu i jego reklamowania. Jak wiadomo 'reklama jest dźwignią handlu', stwierdzenie to jest w 100 % zgodne z prawdą. Bez dobrej i stałej reklamy, żadna firma nie utrzyma się dłużej na rynku. Dlatego tak ważne jest by znaleźć taki sposób na zareklamowanie swoich produktów i usług, który będzie zgodny z obecnie panującymi standardami. Współcześnie każdy powinien przede wszystkim zainwestować w reklamę w Internecie, bo bez tego ani rusz. Kogo nie ma w Internecie, ten nie jest widoczny dla szerszego grona odbiorców. Reklamy internetowe są bardzo różnorodne, ale najbardziej opłaca się inwestować w te najbardziej nowoczesne. Do takich reklam, należy na przykład reklama natywna.

Definicja reklamy natywnej

Reklama natywna często jest mylona z artykułem sponsorowanym. Dzieje się tak dlatego, że obie z tych form reklamowania się ma za zadanie zachęcenie do skorzystania z danych usług czy zainteresowania się jakimś tematem. Jednak reklama natywna w sposób bardzo delikatny do tego zachęca, nie ma tu żadnej formy przymusu i nacisku, jak to często ma miejsce w przypadku artykułów sponsorowanych. Reklama natywna jest bardzo dopasowana do treści artykułu i charakteru strony na jakiej jest umieszczana. Reklama ta ma w prosty sposób wpłynąć na odbiorcę w taki sposób, by ten chciał skorzystać z danej usługi czy wypróbować produkt. Można to pokazać na prostym przykładzie. W reklamie popularnych kiełbasek, pojawia się także na drugim planie bułka. W ten sposób odbiorca łączy te dwa produkty ze sobą i kupując kiełbaskę, kupi także bułkę, mimo, że w reklamie mowa jest jedynie o kiełbasce. To bardzo proste zagranie marketingowe, które jednak mocno wpływa na odbiorców. Reklama natywna nawołuje więc do niezamierzonego działania, ale w bardzo dyskretny i stonowany sposób. Zwykle reklama natywna nie reklamuje danego produktu z nazwy ani z marki, jest częścią innej formy reklamy. Można jednak zauważyć, że ta forma reklamy w bardzo dużym stopniu przemawia do odbiorców na całym świecie i staje się coraz bardziej popularna także w Polsce.

Gdzie może się pojawić reklama natywna?

Reklama natywna jest częścią wielu różnych form marketingowych. Najczęściej można ją znaleźć w wywiadach, na blogach, w tradycyjnych artykułach na stronach www a także w content marketingu. Coraz częściej ta forma reklamy pojawia się też w mediach społecznościowych, na infografikach, w zdjęciach do artykułu, w filmach video itp. Co więcej reklama ta bije rekordy popularności nie tylko w Internecie, ale także w tradycyjnych wydawnictwach, w kinie itp. Jak więc widać tego typu reklama może się znaleźć wszędzie, nie zawsze jesteśmy tego świadomi, gdy przyglądamy się danej reklamie w Internecie i poza nim. Reklama natywna jest więc mało zauważalna a jednak wpływa na odbiorcę w dużym stopniu. W mediach społecznościowych aż się roi od takich reklam, oczywiście w takim wypadku konieczna jest współpraca pomiędzy różnymi przedsiębiorcami. Ale taka współpraca ma wiele zalet, zwłaszcza na dłuższą metę. Zresztą cały marketing internetowy, opiera się właśnie na współpracy pomiędzy różnymi stronami www. Chodzi tu głównie o linkowanie zewnętrzne, artykuły sponsorowane itp. Chcąc więc wybić się w Internecie, mocno zareklamować swoją działalność, trzeba współpracować z innymi i wdrażać różne techniki marketingowe.

Reklama natywna w kilku słowach

Jeśli można by podsumować reklamę natywną w kilku prostych słowach, to jest to artykuł reklamujący dany produkt, usługę, postać itp, ale bez podawania żadnych konkretnych nazw i marek. Jako, że reklama taka jest bardzo prosta w formie, każdy chce ją mieć na swój użytek. Reklama natywna często dostarcza odbiorcy pozytywnych wrażeń i skojarzeń. Mimo, że reklama natywna jest coraz bardziej popularna, to jednak nie wszyscy dobrze ją rozumieją i o niej coś wiedzą. Nawet studenci studiów marketingowych, mają znikome pojęcie na ten temat. A może przyjść taki czas, że reklama ta przebije wszystkie inne reklamy pod względem popularności. Reklama natywna już teraz wypiera reklamę banerową, która z dnia na dzień traci na popularności. Kiedyś Internet zalewały wszelkiego rodzaju migające, błyszczące, mocno rzucające się w oczy banery. W dzisiejszych nowoczesnych czasach, nie ma na nie takiego popytu, jak kiedyś. Użytkownicy Internetu cenią sobie bardziej dyskretne i stonowane reklamy, które nie rzucają się w oczy a jednak pozytywnie zachęcają do skorzystania z danych usług czy do zakupienia danych towarów. Reklama natywna jest też wartościowa dla klienta, ze względu na treść którą promuje. Jest to więc reklama bardzo inteligentna, do niczego nikogo nie zmuszająca a jedynie zachęcająca w delikatny sposób do zapoznania się bliżej z tematem danego produktu czy usługi. Odbiorcy bardzo sobie cenią ten typ reklamy.

Wśród wielu różnych typów reklam, to właśnie reklama natywna ma najwięcej walorów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej marketingowców to właśnie na nią się decyduje. Reklama ta nie jest trudna w stworzeniu, każdy poradzi sobie sam z napisaniem wartościowego wpisu na blogu, na forum dyskusyjnym, na swojej stronie internetowej czy na portalu społecznościowym. A dzięki takiemu wartościowemu artykułowi, można zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z naszej oferty. Warto poznać bliżej tematykę reklamy natywnej, bo to przyszłość w marketingu. Reklama ta jest korzystna dla każdego przedsiębiorcy, jest łatwa, prosta i przyjemna a także bardzo pozytywna dla wszystkich odbiorców. Można przy okazji skorzystać z innych form reklamowania się, ale to właśnie reklama natywna powinna być na pierwszym miejscu w tworzeniu kampanii reklamowej, nie ważne jakiego produktu i jakiej usługi.